RALLY - Systém majstrovstiev
 Systém majstrovstiev v rally08.01.2011  20:04

Systém majstrovstiev v rally je rozdelený na niekoľko majstrovstiev. Tým najvyšším šampionátom sú Majstrovstvá sveta v rally, ktoré tak isto ako aj ostatné medzinárodné majstrovstvá vypisuje a riadi FIA.

Majstrovstvá sveta v rally sa prvýkrát išli v roku 1979 a viťazom sa stal Bjorn Waldegard, ktorý počas sezóny vystriedal Ford Escort RS a Mercedes 450SLC. Ďalšími majstrami sveta sa postupne stali Walter Rohrl, Ari Vatanen, Hannu Mikkola, Stig Blomqvist, timo Salonen, Juha Kankkunen, Miki Biasion, Carlos Sainz, Didier Auriol, Colin McRae, Tommi Makinen, Marcus Gronholm, Richard Burns, Petter Solberg a Sebastian Loeb. Najúspešnejším z nich a momentálnym lámačom všetkých rekordov je Sebastian Loeb, ktorý vyhral ostatných 7 ročníkov v rade. Ďalším v poradí je Tommi Makinen so štyroma titulmi majstra sveta. Majstrovstvá sveta sa konajú po celom svete, pričom podujatia sa každoročne obmieňajú. Napríklad v roku 2010 to boli podujatia vo Švédsku, Mexiku, Jordánsku, Turecku, Novom Zélande, Portugalsku, Bulharsku, Fínsku, Nemecku, Japonsku, Francúzsku, Španielsku a vo Veľkej Británii.

Z našich jazdcov sa na podujatiach Majstrovstiev sveta zúčastnili Jozef Béreš, ktorý štartoval v roku 2004 na Rally Monte Carlo a obsadil 9. miesto a potom ešte v roku 2007 absolvoval seriál Junior Rally Championship, kde v celkovej klasifikácii obsadil štvrté miesto. Okrem neho súťaže majstrovstiev sveta absolvoval aj Tibor Cserhalmi a Vladimír Palko.

Ďalším seriálom, ktorý je veľkým konkurentom k majstrovstvám sveta v rally je IRC - Intercontinental Rally Challenge, ktorého promotérom je televízna stanica Eurosport. Tak ako aj v majstrovstvách sveta aj v tejto sérii sa presadzujú "továrenské" tými jednotlivých výrobcov vozidiel. Podujatia sa konajú hlavne v Európe. Z našich jazdcov sa tejto sérii pravidelnými štartmi nikto nevenuje, evidujeme len príležitostné štarty niektorých jazdcov na Barum Rally v Čechách, ktorá je do tohoto seriálu zaradená. Takto štartovali Jozef Béreš, Pavol Nagy, Lukáš Lapdavský, Ivan Kapušanský, Peter Gavlák, Jaroslav Melichárek, Tibor Cserhalmi a Michal Ballay.
Majstrovstvá jednotlivých kontinentov sú ďalšími majstrovstvami, ktoré vyhlasuje FIA. Sú to Majstrovstvá Európy, Majstrovstvá Afriky, Majstrovstvá Stredného východu a Majstrovstvá Azijsko-Pacifické. Ani v tomto seriáli sme nemali žiadného pravidelného účastníka a sú to len ojedinelé štarty na Barum Rally, ktorá je okrem IRC zaradená aj do Majstrovstiev Európy v rally. V minulosti, pred zmenou systému majstrovstiev Európy, keď existovalo kopu súťaží, ktoré sa líšili svojim koeficientom sa preteky s týmto zaradením išli aj na Slovensku. Boli to súťaže v Košiciach (koefeicient 2) a Poprade, resp. Púchove s koeficientom 5. Okrem toho sa po Európe jazdili aj súťaže s koeficientmi 10 a 20, čo znamenalo, že bodivý zisk sa jazdcom s podujatia násobil príslušným koeficientom, teda súťaže z nízkym, nemali veľký vplyv na celkové poradie. Preto FIA tento model prehodnotila a momentálne sa ME jazdia na 11tich rovnocenných súťažiach. Z ostatných "európskych" podujatí sa vytvoril nový seriál Európsky pohár.

Európske poháre, sú momentálne rozdelené do troch zón - východ, stred a juho-západ. Slovensko je zaradené do FIA Európsky pohár v rally - stred spolu s Rakúskom, Českom, Chorvátskom, Maďarskom, Poľskom a Slovinskom. Ani tejto sérii sa momentálne nevenuje žiaden náš tým. V minulosti sme usporiadavali v rámci týchto majstrovstiev na Slovensku každoročne 2 podujatia - Rally Tatry a Rally Košice, jeden krát sa išiel Európsky pohár aj v Prešove. Poslednýkrát sa išiel Európsky pohár - stred na Slovensku v rámci Aquacity Rally Tatry v roku 2008.
Poslednou medzinárodnou sériou, v ktorej je Slovensko zahrnuté je FIA CEZ Trophy, čiže Majstrovstvá Zóny strednej Európy, ktorá nie je riadená FIA, ale riadia si ju jednotlivé členské ASN samé. Okrem Slovenska do tohoto zoskupenia patria Česko, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Taliansko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko. Na Slovensku sa už tieto majstrovstvá išlo na viacerých podujatiach, momentálne sa zóna u nás jazdi v Košiciach.

Okrem týchto medzinárodných majstrovstiev máme v rally ešte vlastné majstrovstvá, ktoré vypisuje a riadi SAMŠ. Sú to Majstrovstvá Slovenska v rally, ktoré máme otvorené, to znamená, že do hodnotenia MSR bodujú všetky posádky, ktoré sú z krajiny zaradenej v zóne strednej Európy, takže majstrom Slovenska, tak ako sa to už viackrát stalo, môže byť aj zahraničný jazdec. V minulosti tu bol  vyhlásený aj Pohár Slovenskej republiky, do ktorého mohli bodovať len slovenskí jazdci, ale táto klasifikácia už dosť dlhú dobu nie je vypísaná. Od roku 2009 pribudol Slovenský Rally Pohár, ktorý mal uľahčiť pretekanie, či už začínajúcim jazdcom, alebo jazdcom, ktorí si chcú poriadnu rally zakúsiť na vlastnej koži, ale nemajú dostatok finančných prostriedkov.

Mimo týchto podujatí sa na Slovensku uskutočňujú aj iné série, napríklad Mini Rally Cup alebo PD Autosport Cup, ktoré nie sú vypisované SAMŠom a ani FIA a riadia sa dosť zjednodušenými vlastnými predpismi, ktoré sa líšia od rally predpisov, sú skôr spadajúce a viac sa blížiace k pretekom automobilov do vrchu, alebo k slalomom, ale je to taká najjednoduchšia cesta, ako si vyskúšať preteky v úlohe jazdca a zoznámiť sa trošku aj takto s motoristickým športom.

     
PORADIE 2014


JAZDCI MSR
1.  Grzyb 161
2.  Drotár 152
3.  Kukučka
125
4.  Majerčák 99
5.  Chvála
85
6.  Hanuš 81
7.  Valoušek
75
8.  Béreš ml.
72
9.  Trencseny 67
10.  Cserhalmi 65
 
SÚŤAŽ TEAMOV
1.  L Racing s.r.o. B 268
2.  Drotár Autošport 266
3.  L Racing s.r.o. A 196
4.  Subaru Komárno RT 111
 
JAZDCI SRP
1.  Kundlák 145

2.  Haluška 131

3.  Švec 128

4.  Vrábeľ 94

5.  Šablatúra 67

6.  Debnár 69

7.  Polovka 65

8.  Pazderák
55

9.  Revák 39

10.  Kacvinský 30

   rallyportal.sk - internetový portál o slovenskej rallyrp @ rallyportal . sk Copyright © 2011 rallyportal.sk